“Prematüre doğan bebeklerin hastalıklara yakalanma oranları yüksek”

03.08.2022 16:16 Haber Deposu: İHA Açıklamalarda bulunan Opr. Dr. Abdullah Kurhan, “Doğum eyleminin 36.haftadan ilkin olması durumuna erken doğum diye tabir edilmektedir. Erken doğum ile birlikte yaşam gelen bebeklere de Prematüre bebek denilmektedir. Prematüre olarak dünyaya gelen yeni doğan bebekler düzgüsel zamanda dünyaya gelmiş yeni doğan bebeklere kıyasla bazı hastalıklara yakalanma mevzusunda daha şanssızdırlar. Bilhassa alerjik hastalıklar, beyin kanaması, kolay geçirilen enfeksiyonlar, akciğer enfeksiyonları, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlar benzer biçimde hastalıkları prematüre bebekler daha sık yakalanmaktadırlar. Yoğun bakım yatış süresi prematüre bebeklerde daima daha çok olmaktadır. Daha yoğun ve daha hususi ilgiye gerekseme duyarlar” diye konuştu.
“Korkmak doğru yaklaşım değil” Ailelere seslenen Dr. Abdullah Kurhan, “Bilhassa ailelerde çocuğun yoğun bakım ünitesinde kalması, prematüre olması sebebiyle yoğun bir kaygı duyulmaktadır. Bu kaygı günümüz tıp ilerleyen teknoloji şartlarıyla ve yeni doğan uzmanların varlığıyla ortadan kalkmış olması gerekmektedir. Lüzumlu duyulduğu takdirde yeni doğanların herhangi bir halde yoğun bakımda kalmasının kendisine bir sakıncası yoktur aksine faydası vardır. Yeni doğanların yoğun bakımda kalmasından korkmak fazlaca doğru bir yaklaşım değildir “şeklinde konuştu.
“Risk faktörü olabilir”
Dr. Kurhan prematüre doğumda risk faktörüyle ilgili şunları söylemiş oldu: “Erken doğum sebepleri çoğu zaman rahim ağzı ile geçirilmiş cerrahi girişimler, tedavi edilmemiş idrar yolu, vajinal enfeksiyonlar yada daha öncesinden prematüre doğum yapmış insanlardır. Bu insanlarda genellikler Uterus denilen rahim ile ilgili yerleşim gelişme anomalileri saptanabilir. Hastada gene gerilim, şeker hastalığı olması, gelişme geriliği bulunması benzer biçimde nedenlerde prematüre doğum için risk faktörüdür. Anne karnında gelişen yeni doğanların 24. haftadan sonrasında yaşama kabiliyetine haiz oldukları düşünülmektedir. 24 ila 36. hafta içinde doğan bebeklere prematüre bebek olarak isim konulmaktadır. Gebelik haftası ne kadar büyürse bu yeni tabiatın yaşama tutunma, adapte olma ihtimali yüksektir. Dolayısıyla prematüre bebeklerin doğumu daima engelleyememekle birlikte bilhassa gebelik haftasının ilerlemesi mevzusunda bazı incelem ve tedavilere başvurup gebelik haftasını uzatmaya ve doğumu birazcık geciktirmeye çalışmaktayız”

Son Dakika Haberler