Podcast nedir ve iyi mi ortaya çıktı?

Podcast Iyi mi Ortaya Çıktı?
Kelime anlamından yola çıkacak olursak; pod ve broadcast kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Pod; tohum, koza, kapsül, kabuk benzer biçimde anlamlara haiz olmasının yanı sıra iPod kavramından da türemiş olan bir kelime. Broadcast ise “canlı gösterim” demek. Dolayısıyla podcast terimi bu iki kelimenin birleşiminden ortaya çıkan yeni bir kavram. Şu demek oluyor ki canlı yayınların dondurulmuş ufak kesitler halinde kaydedilmesini özetleyen bir kelime olarak türetildiğini düşünebiliriz.
Podcast Iyi mi Dinlenir?
Podcastler, tüm akıllı cihazlar vesilesiyle dinlenebilir. Yalnızca bulunduğunuz yerden değil, dünyanın her yerinden bu yayınlara erişme şansınız var. iTunes, Spotify, YouTube, Google Podcasts benzer biçimde platformlarda abone olduğunuz podcast yayınlarını görebilir, takip edebilir, kaydedebilir, indirebilir, favorilerinize ekleyebilirsiniz.
Podcast, Geleneksel Radyonun Yerini Alabilir mi?
Alışılmış radyo ve tv yayınlarının dijital ortama aktarılması, dijitaldeki içeriklerin zaman içinde onların yerini doldurabileceği düşüncesini akıllara getiriyor. Bu açıdan bakacak olursak; podcast geleneksel radyo yayınlarının yerini almaya hazırlanıyor benzer biçimde. Podcast yayınlarının oldukça çeşitli olması ve birçok ilgi alanına hitap etmesi, ve çoğu zaman parasız olması tercih edilmesinde büyük etken. Akıllı telefonlar ve web üstünden ulaşılabiliyor olması da mühim bir kolaylık sağlıyor.
Bireysel Podcast Yayını Iyi mi Yapılır?
Podcast yayını düzenlemek için ilk olarak içerik fikirlerine ve gösterim ekipmanlarına haiz olmanız gerekiyor. Ilk olarak kayıt halletmeye ve kayıtları düzenlemeye yarayan bir program bulmalısınız. Sesi iyi alan, başarı göstermiş bir mikrofon da oldukça mühim. Gürültü ve arka plan seslerini temizleyeceğiniz bir programın bulunması da gösterim kalitesi açısından büyük bir ehemmiyet teşkil ediyor. İçeriğinizi hazırlayıp, kusursuz bir halde kaydınızı aldıktan sonrasında çeşitli platformlar üstünden paylaşım yaparak dinleyicilere ulaşabilirsiniz. iTunes, Spotify benzer biçimde platformlarda yer almak için uyumluluk ayarlarını yapmanız gerekebilir.
Podcast yayınları, her geçen gün daha çok kişiye hitap ediyor. Her kesime hitap eden değişik değişik podcastlere denk gelmek mümkün. Hem süre ve mekan kısıtlamasını ortadan kaldırdığı için hem de tüm cihazlardan dinlenebildiği için podcastin ileride hayatımızda daha büyük bir yer edineceğini düşünüyorum. Hatta radyo sektörü de podcast dünyasından bazı mevzularda esin alabilir.
Sağlıkla ve Sevgiyle kalınca,
3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Son Dakika Haberler