Kat İrtifaklı Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Kat İrtifaklı Tapusu Olan Ev Alınır Mı?

Kat irtifakı bir binanın üstüne kat yapma izninin olmasıdır. İnşaat yada meydana getirilen arsa üstünde almak istenilen bağımsız bölümün arsa tapusu kat irtifakı tapusudur. Kat irtifakı tapusunda size ilişik bağımsız bölümün bilgileri da bulunmaktadır. 
Kat irtifakı kişilere ilişik bölümlere kat yapma mevzusunda izninin olmasıdır. Kat mülkiyeti kanunlarına kapsamında değerlendirilen kat irtifakı tapusu kişilere ilişik bölümlerin tanımına yer vermektedir. Kat irtifakı inşaat başlaması ile alınır ve iskan alınana kadar geçerli olmaktadır. Yapının kullanım izni alınması halinde kat mülkiyetine geçilmesi gerekmektedir. Kat mülkiyeti kişilerin haiz oldukları bölümlerin resmi olarak belgelenmesidir.  Kat İrtifakı TDK Lügat Anlamı Nedir?
Lügatımızda bulunan kelimelerin anlamları çoğu zaman Türk Dil Kurumundan bakılmaktadır. TDK sözlüklerinde kat irtifakının anlamı yer almıştır. Buna nazaran kat irtifakı lügat anlamı şu şekilde açıklanmaktadır:
– Bir binanın üzerine kat yapma iznini veren hak.
Kat İrtifaklı Tapusu Olan Ev Alınır mı?
Kat irtifakı mevzusunda vatandaşlar en fazlaca bu daireleri yada evleri alıp alamayacaklarını araştırmaktadır. Kat irtifaklı daireleri almak mümkündür. Fakat alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Kat irtifakı inşaat başlaması ile alınır ve iskan alınması ile kat mülkiyetine geçilmesi zorunludur. İnşaatın tamamlanması halinde de hala iskan alınmamış ise alınan ev mevzusunda bazı problemler yaşanabilir. 
İskan verilmemiş evlerin teknik arızaları sebebi ile maddi zararların yaşanabilmesi mümkündür. Kat irtifaklı evleri almadan ilkin kapsamlı olarak kesinlikle risk analizlerinin yapılması gerekir. Dairenin iskan ruhsatı olmaması durumunda yıkılmasına karar verilmektedir. 
Koloni Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Kolonileşmek Ne Anlama Gelir?

Son Dakika Haberler