Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleri netice verdi: Rusya-Ukrayna içinde tutsak değişimi

22.09.2022 00:20 Son Güncelleme: 22.09.2022 01:50 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, tutsak takasını savaşın sonlandırılması yolunda mühim bir adım olarak nitelendirdi.
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yürüttüğü dış ilişkiler trafiği sonucu 215 esirin takası gerçekleşti. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Başkanı Andriy Yermak toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu yazılı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı esnasında tutsak düşen 215 esirin takasının yapıldığını duyurarak, “Başkan Vladimir Zelenskiy net bir vazife belirledi. Kahramanlarımızı eve geri getirmek. Netice, kahramanlarımız özgür” dedi. “Rus esaretinden 215 kişiyi geri getirdik”
Büyük bir mahkum takası bulunduğunu belirten Yermak, tutsak takasının birkaç aşamadan oluştuğunu ve değişik yerlerde gerçekleştiğini belirterek, “Rus esaretinden 215 kişiyi geri getirdik” dedi.Rus esaretinden kurtarılanlar içinde askerlerin, sınır muhafızların, polislerin, ulusal muhafızların, gümrük memurların ve sivillerin bulunduğunu aktaran Yermak, esirler içinde değişik rütbede askerlerin ve Azov Taburu’ndan askerlerin bulunduğunu açıkladı.
Söz mevzusu tutsak takasının Devlet Başkanı Zelenskiy ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki kişisel anlaşmanın sonucu olduğuna vurgu icra eden Yermak, “Ruslar bizlere canlarıyla şantaj yapmak istediler fakat bunu hiç kimseye yapmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.
Viktor Medvedchuk, tutsak takasında kullanıldı
Özgür bırakılanlar içinde Ukrayna için savaşan ve idam cezası ile karşı karşıya olan 10 yabancı uyruklu savaşçının da bulunduğunu aktaran Yermak, cenk esrilerinin geçtiğimiz nisan ayında hususi bir operasyonla yakalanan Putin’in müttefiki Yaşam İçin Karşıcılık Partisi’nin Başkanı Viktor Medvedchuk ile takas edildiğini deklare etti. Medvedchuk, Ukrayna’da vatana ihanetten yargılanıyordu.Yermak ek olarak, 5 Azov Taburu komutanı için 55 Rus cenk esirinin takas edildiğini aktararak, “Zor bir süreçti. 215 kişiyi özgür bıraktık. Bu, Silahlı Kuvvetlerin ön cephedeki çabalarının neticeleri da dahil olmak suretiyle, mühim bir sonuçtur ”dedi.
“İnsanımızı geride bırakmamak yalnız söz değil, bir kuraldır”
Zelenskiy ise yapmış olduğu açıklamada, “Muhafızlarımız evlerine gidiyor. Bu sebeple bizim için insanımızı geride bırakmamak yalnız söz değil, bir kuraldır” dedi.
“Savaşın sonlandırılması yolunda mühim bir adım”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen tutsak mübadelesinin, savaşın sonlandırılması yolunda mühim bir adım bulunduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna içinde barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söylemiş oldu.
Tutsak mübadelesine olanak verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte çaba gösteren tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.
Suudi Arabistan arabuluculuğunda 10 yabancı uyruklu savaşçı özgür bırakılmıştıUkrayna saflarında Rusya’ya karşı savaşırken tutsak düşen 5’i İngiliz toplam 10 cenk esiri, Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda özgür bırakılmıştı. Özgür bırakılan esirler uçakla Suudi Arabistan’a gönderilmişti. Suudi Arabistan tarafınca meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın arabuluculuğunun peşinden 10 cenk esirini özgür bıraktığı aktarılarak, “İlgili Suudi makamları onları Rusya’dan alıp Krallığa geçirme etti ve kendi ülkelerine güvenli bir halde geri dönmeleri için prosedürleri kolaylaştırıyor” denilmişti.
İdama mahkum edilen İngilizler özgür bırakılanlar içinde
Özgür bırakılan grubun ABD, İngiliz, İsveç, Hırvat ve Fas vatandaşlarından oluştuğu ve aralarında Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde çıkarıldıkları mahkemece idama mahkum edilen İngiltere vatandaşları Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim de bulunuyor.
“Türkiye her daim barıştan yanadır”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, tutsak takasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye’nin ara buluculuğunda Rusya ve Ukrayna içinde 200 cenk esiri mübadele edildi. Cumhurbaşkanımızın yoğun dış ilişkiler trafiği neticesinde gerçekleşen bu mübadele, ülkemizin izlediği sulh diplomasisinin en mühim neticelerinden biridir. Türkiye her daim barıştan yanadır.” dedi.

Son Dakika Haberler