Bel çevresi yağlanmasına dikkat – Sıhhat Haberleri

29.06.2022 16:13 Haber Deposu: İHA Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, göbek bölgesi yağlanmasının birçok kişinin problemi bulunduğunu belirterek, “Bel çevresi görsel sorundan ziyade sıhhat riski için ehemmiyet arz eder. Bel çevresinin yüksek olduğu aşırı kiloluluk tipi abdominal obezitedir.
Günümüzde sağlıksız beslenme, hareketsizlik, stres şeklinde birçok etmen kalp sağlığımızı negatif etkilemektedir. Kalp-damar sağlığını negatif etkileyen öteki bir risk faktörü ise abdominal aşırı kiloluluk şu demek oluyor ki yüksek bel çevresidir. Ek olarak yüksek bel çevresi insülin direnci, diyabet, hipertansiyon şeklinde daha birçok kronik hastalığın öncüsü olabilmekte” dedi.
Bel çevresi ölçüm noktası tespiti
Bel çevresi ölçüm noktası tespiti hakkında data veren Diyetisyen Torun, “Göğüs kafesinin altında ve kalça kemiğinin üstünde bulunan orta noktadan bel ölçüsü alınmalıdır. Bu nokta çoğu zaman göbek deliğinden birkaç santimetre yukarıdadır. Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran hanımlarda bel çevresinin 88 santimetre ve üstü, erkeklerde 102 santimetre ve üstünde olması abdominal aşırı kiloluluk varlığını gösterir” diye konuştu. Bel çevresi yüksek olanlara tavsiyeler
Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, bel çevresi yüksek olanlara şu tavsiyelerde bulunmuş oldu:
“Bel çevrenizin ölçüsü yüksek ise paniklemeyin; yağlı bel çevresini doğru beslenme programı ve tertipli egzersiz ile düzgüsel aralığa getirmek mümkündür. Daha sıhhatli bir bel çevresi için yapabilecekleriniz; beslenmenizin lif içeriğini artırın, şekerli yiyecek ve içecek tüketimini en aza indirin, kafi oranda protein alın, trans yağlardan uzak durun, alkol tüketimini azaltın, hareketinizi artırın, tertipli ve kafi uyuyun.”

Son Dakika Haberler