Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 gözaltı

23.09.2022 13:05 Haber Deposu: DHA İl Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, düzmece para ile uyuşturucu madde ticareti yapmış olduğu belirlenen kabahat örgütünü takibe aldı. Polisin 6 aylık teknik ve fiziki takip edeni sonucu Ankara merkezli İstanbul, Yozgat, Çankırı ve Hatay’da 200 personelin katılımıyla 57 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 37 şüpheli, gözaltına alınırken, öteki şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam etmiş olduğu açıklandı.
Öte taraftan şüphelilere ilişkin adreslerde meydana getirilen aramalarda; 21 bin 500 liralık düzmece banknot, 10 gram kokain, 47,6 gram metamfetamin, 23,4 gram eroin, 20 gram esrar, 200 şişe düzmece ve kaçak viski, ruhsatsız av tüfeği ve oldukca sayıda fişek ve 32 bileşik hap ele geçirildi. AK Parti’de ‘poşet yasa’ mesaisi
Meydana getirilen incelemede ise şüphelilerin toplumsal medya platformlarından düzmece para ile telefon, tablet, bilgisayar benzer biçimde elektronik eşya alışverişi yapmış olduğu ve uyuşturucu kullananlara madde satışından sonrasında para üstü olarak düzmece banknotlar verdiği tespit edildi.
UYUŞTURUCULARA TAKMA İSİM VERMİŞLER
Şüphelilerin ek olarak telefon dinlemelerine yakalanmamak için şifreli görüşme yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’, bileşik haplardan Lyrica’ya ‘Leyla abla’, Smyra’ya ‘Sam amca’ dedikleri belirlendi. Şüphelilerin, uyuşturucu satıcılarına ödeyecekleri paraları da ‘borç’ olarak tabir ettikleri ve ‘torbacı’ların, yakalanmamak için sattıkları uyuşturucuları kendi evlerinde ya da güvenli belirledikleri metruk binalarda kullandırdıkları tespit edildi.
Şüphelilerin, madde kullananları özendirmek amacıyla değişik uyuşturucuları tattırdıkları, bilhassa eroin için ‘aşı yapma’ tabirini kullandıkları ve kullananların uyuşturucu parası bulabilmek için hırsızlık başta olmak suretiyle birçok değişik suça karıştıkları belirlendi. 

Son Dakika Haberler