‘0’ araçlar artık ikinci el değil

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te 16 Ağustos 2022 tarihinde meydana getirilen düzenlemeyle ticari etkinlik kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması yada satışına 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması koşulu getirilmişti. Bu koşulu sağlamadan otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması yada satışı 1 Temmuz 2023 geçmişine kadar yasaklanmış, 16 Ağustos’tan ilkin tescil edilmiş araçları olanlara ise 1 ay süre tanınmıştı. İşte bu sürenin dolmasıyla beraber Tecim Bakanlığı, bu kurala uymayanları tespite yönelik 15 Eylül itibarıyla 3 ayaklı denetime başlattığını duyurdu.
Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada özetle şu şekilde denildi: “Denetimler üç değişik kanal üstünden yapılacaktır. Birincisi; Türkiye Noterler Birliği tarafınca tüm ayrıntılarıyla beraber Tecim Bakanlığı’na iletilen Ikinci El motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük olarak takip edilecektir. Pazarlama ve satış kısıtlaması dâhilindeki her bir satışa direkt yönetimsel para cezası uygulanacaktır. RAPORSUZ SATIŞ YOK
Satış kayıtları üstünden meydana getirilen denetimlerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü de denetim edilecektir. Yetki belgesi olsun ya da olmasın ticari etkinlik kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı icra eden her insanın, her bir satıştan en fazla 3 gün ilkin ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı esnasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Satış kayıtları üstünden Tecim Bakanlığınca yapılacak denetimler kapsamında bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da ek olarak yönetimsel para cezası uygulanacaktır.
İŞYERİ DENETİMİ
İkinci olarak 15 Eylül 2022 zamanı sonrasında Tecim İl Müdürlükleri vasıtasıyla 81 ilde oto galericiler, Vasıta kiralama firmaları ve yetkili bayilerde işyeri denetimleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek. Engelleme kapsamındaki taşıtların satış yada pazarlamasının yapıldığına yönelik şikâyetler kapsamında Tecim İl Müdürlükleri tarafınca direkt iş yeri denetimleri gerçekleştirilecek. Bu taşıtların pazarlanmasına yönelik faaliyetlerin tespiti halinde her bir satış için ayrı ayrı yönetimsel para cezası uygulanacak.
İLAN SİTELERİ TAKİPTE
Üçüncü kanal olarak duyuru sitelerinde pazarlaması meydana getirilen taşıtlara ilişkin duyuru detayları tertipli olarak bu sitelerden temin edilerek söz mevzusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecek. Meydana getirilen takip, denetim ve denetimler neticesinde 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırı hareket eden oto galericiler, vasıta kiralama firmaları, yetkili bayiler ile ticari etkinlik kapsamında satış icra eden tüm gerçek yada tüzel kişilere her bir satış için ayrı ayrı olmak suretiyle yönetimsel para cezası uygulanacak.
ŞAHISLARA DA SIKI DENETİM
Açıklamada şirketlerin doğal olarak olduğu 6+6 uygulaması haricinde şahıslara da sıkı takip yapılacağı kaydedilerek, “Ticari etkinlik kapsamında (bir takvim senesinde 3’ten fazla satış icra eden) yetki belgesi olmadan direkt yada vekâleten otomobil ve arazi taşıtı satışı icra eden gerçek yada tüzel kişilerin 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki satışları tespit edilecek ve söz mevzusu satışlara ilişkin açıklama talep edilecektir. Meydana getirilen araştırma neticesinde ticari etkinlik kapsamında yapıldığı tespit edilen bu tür satışların her biri için satış icra eden gerçek yada tüzel kişilere yönetimsel para cezası uygulanacaktır. Bu kişilere ek olarak yetki belgesi bulunmaksızın ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunmaktan da yönetimsel para cezası verilecektir” denildi.
GALERİLERDE SON GÜN İNDİRİMİ
Vasıta ticareti yapanlara getirilen ‘6 ay ve 6 bin km’ şartının son gününde, ellerinde sıfır otomobil bulunan oto galericiler, 6 ay 6 bin km şartına uymayan otomobilleri aldıkları fiyata ya da düşük bir kârla ellerinden çıkarma telaşına düştü. İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Yeni çıkan 6 ay 6 bin kilometre genelgesinden dolayı biz sıfır vasıta satamayacağız. Bu tarz şeyleri kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişiler alıp satıyor. Biz son 1 ayda bu tarzda elimizde bulunan araçları sattık. Hepimiz kâr olanlarından feragat edip elimizdeki o biçim araçların birçoğunu sattık” dedi.

Son Dakika Haberler